Depresja – ponura przyjaciółka.

www.makabunda.pl zęby

Ciągła pogoń za doskonałością sprawia, że życie staje się coraz bardziej męczące. Nie wszyscy potrafią sobie z tym samodzielnie poradzić. Utrzymujący się stan apatii i przygnębienia może oznaczać, że mamy do czynienia z depresją.

Jakie czynniki mogą świadczyć o pojawiającej się chorobie? Wbrew pozorom przypadłość ta nie objawia się tylko i wyłącznie stanem przewlekłego (trwającego powyżej dwóch tygodni) smutku. Cierpiący na depresję zmaga się także z zaburzeniami snu, a za dnia jest kompletnie pozbawiony energii. Objawem choroby może być również brak zainteresowania wszystkim, co dzieje się wokół i zaniechanie kontaktów towarzyskich, których utrzymywanie wcześniej sprawiało przyjemność.

Depresja wiąże się także z fizycznymi objawami. Mogą pojawić się bóle głowy, utrata apetytu i problemy z trawieniem. Zdarza się również, że chory uskarża się na bóle w klatce piersiowej. Warto wiedzieć, że depresja często ma wpływ na rozwój rozmaitych chorób serca.

Diagnozę potwierdzającą pojawienie się depresji zawsze powinien postawić lekarz. Nie można jej stwierdzić samodzielnie. Jeśli więc zauważysz opisane objawy wśród kogoś ze swoich bliskich, postaraj się namówić go na wizytę u psychiatry.